Pivovar Mutějovice

Točené pivko z naší nabídky napojovy listek..

a k tomu něco na zub z jídelního lístku..

polední menu od 11 do 15h a akce..

Sudové pivo z nabídka piva..

Opukový lom u Hředel

Opuka, světlý, lehký a dobře opracovatelný kámen druhohorního stáří, v minulosti sloužil jako hlavní stavební materiál v okolních vesnicích (opuková architektura zdejších vesnic nemá v Česku obdoby), v současnosti se těží hlavně jako dekorační materiál. Žlutavá barva opuk dala vzniknout názvu „Zlatá Praha“.

S trochou štěstí lze v opuce nalézt zajímavé otisky zkamenělé drobné druhohorní vodní fauny. Tou se podle pověsti za prastarých časů živil obr, který žil na břehu jezera, rozlitého po celé ploše dnešních Čech. Pro jezerní vodu k pití a živočichy k jídlu chodil s velikým opukovým džbánem. Ten ve zdejší krajině leží dodnes i se zkamenělými tvory, které do něj naposledy nabral.

Vznik pojmenování Džbán však pravděpodobněji souvisí s předkřesťanskými slunečními rituály (jarní symbolickou koupelí vzkříšeného slunce ve džbánu naplněném vodou). Předkřesťanskou tradici připomíná nejen řada místních jmen (vedle Džbánu například Babí hora u Pochválova; Baba byla matkou bohů), ale i některé archeologické objevy (mimo jiné naleziště velkého množství koňských lebek u Hředel) a pravděpodobně také tajemné kamenné řady u Kounova.